Afghan stabbed young mother in their shared apartment in Germany

caret-down caret-up caret-left caret-right
Sabrina G.
born: 2000
Attempted murder: January 4, 2023
Place of residence: Dresden
Origin: Victim: Germany; Perpetrator: Afghanistan
Children: 1 baby
Perpetrator: her boyfriend Mohammad Omid A. (25 years old at the time of the crime)
On January 4, 2023, an Afghan stabbed his girlfriend in their shared apartment in Dresden. She was taken to the hospital seriously injured. The baby they had together was present at the time of the crime, but remained unharmed and has been placed under state care. The perpetrator is arrested in front of the house.

Sabrina is from Meißen and attends a special school in Dresden. A neighbor says that over the past 1.5 years the police have been called often because of domestic violence. The perpetrator is an asylum seeker, 25 years old according to official information. His photo suggests he is considerably older.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Posted in जाँच-पड़ताल, हत्या का प्रयास.